ACT: Nationals 2022 23/01/2022 (46 players) | Deck Lists & Tournament Report

2022 decks and archetypes
9th – Dylan Kidd – RW Moons
Mana Crypt, Strip Mine, Urza’s Saga, Wasteland (Ragavan)

10th – Luke Mulcahy – Goblins
Mox Ruby, Mana Crypt, Lutri (Ragavan)

11th – Graham King – RUG
Oko, Deathrite, Force, Uro, Wasteland, W6 (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

12th – Michael Leslie – Jeskai Ccontrol
Dig Through Time, Force of will, JTMS, Karakas, Lutri, Mana Drain, (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

13th – Scott Reynolds – Omnath Moons
Oko, Strip Mine, Deathrite, Uro, W6 (Brainstorm, Ragavan)

14th – Jordan McGillery – 4C Midrange
Oko, Deathrite, JTMS, Karakas, Snapcaster Mage, Uro (Brainstorm, Gush)

15th – Justin Cheung – RUG
Oko, Deathrite, Force, Snapcaster Mage, Uro, W6 (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

16th – Nathan Bassar – Jeskai Control
Sol Ring, Balance, Force of Will, SDT, Urza’s Saga (Brainstorm)

17th – Michael Billinghurst – Jeskai Control
Dig Through Time, Force of will, JTMS, Karakas, Lutri, Mana Drain, (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

18th – Danny Stone – Omnath
Oko, Deathrite, GSZ, Uro, Wasteland, W6 (Brainstorm, Ragavan)

19th – Jake Savage – Blue Moon
Dig Through Timne, TNN, Force of Will, Mana Drain, Snapcacster Mage (Brainstorm, Ragavan)

20th – Ryan D’Lima – Lands
Oko, LFTL, Uro, Urza’s Saga, Wasteland, W6 (Brainstorm)

21st – Jonathan Lowbridge – Bug Ninjas
Oko, Deathrite, Snapcaster, Force of will, Lutri, Uro (Brainstorm, Gush)

22nd -Bret Girvan – Mono Red
Lutri, Strip Mine, Wasteland (Ragavan)

23rd – Paul Van Rens – Abzan
Mind Twist, Birthing Pod, Deathhrite, GSZ, Skullclamp, Umezawa’s Jitte

24th – Cody Vanderplight – Abzan
Birthing Pod, Ddeathrite, GSZ, Karakas, Skullclamp, Umezawa’s Jitte, Wasteland

25th – Iain Thomson – – 4C Lurrus
Dig Through Time, Treasure Cruise, Deathrite Shaman, Lurrus, Snapcacster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

26th – Maxwell Ashurst – Esper Oracle
Thassa’s oracle, Karakas, Lutri, Tainted Pact (Brainstor, Gush)

27th – Tom Clift – 4c Oracle
Thassa’s oracle, Lutri, Profane Tutor, Tainted Pact (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

28th – Ben Newman – Grixis Oracle
Oracle, Tainted Pact, Gifts, Snapcaster (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

29th – Antonie Nguyen – Mono Red
Mana Crypt, Mox Ruby, Lutri (Ragavan)

30th – Ben Hewitt – UW Aggro
Mana Crypt, Strip Mine, Urza’s Saga, Wasteland

31st – Angus McKay – Affinity
Mana Crypt, Mana Vault, Mishra’s Workshop, Skullclamp, Urza’s Saga

32nd – Liam Minogue – Blue Moon
Dig Through Time, Treasure Cruise, Force, Lurti, Snapcaster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

33rd – Jordan Tran – Lands
Strip Mine, Fastbond, Life from the Loam, SDT, Urza’s Saga, W6 (Ragavan)

34th – Matthew Larcombe
Dig Through Time, Treasure Cruise, Karakas, Lurru, Umezawa’s Jitte (Brainstorm, Gush, Ragavan, Arcanist)

35th – Antonio Mallamace – Bant Aggro
Mox Emerald, TNN, GSZ, Umezawa’s Jitte

36th – George Croker – Bug Lands
Demonic Tutor, Deathrite, GSZ, Life from the Loam, Wastaland

37th – Nathan Crouch – Lands
Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Life from the Loam, Wastelandd, W6 (Ragavan)

38th – Ryan d’Argeavel – Planeswalkers
Demonic Tutor, Oko, Enlightened Tutor, Mana Vault

39th – Ross Schafer – Breach
Breach, Deathrite, Force, Intuition, Lurrus (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

40th – Stefan Markovic – Bug Dragon
Oko, Deathrite, Force of Will, Lutri, Snapcaster Mage, Uro (Brainstorm)

41st – Shane Svoboda – Reanimator
Vampiric Tutor, Imperial Seal, Force of will, Oath of Druids (Brainstorm)

42nd – Carissa Peacock – Decklist missing

43rd – James Caesar – RUG
Oko, Deathrite, Force, Lutri, Uro, W6 (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

44th – Paul Mitchell – Gixis Tempo
TNN, Ddeathrite, Force of Will, Lutri, Mana Drain, Snapcaster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

45th – Jason Steinebronn – Jund
Mind Twist, Strip Mine, Deathrite, Wasteland, W6 (Ragavan)

46th – Cory Sinclare – Goblins
Mox Ruby, Mana Crypt, Lutri (Ragavan)

Player’s StandingPlayer’s NamePlayer’s Deck List Link
1stRobert Lark4c Ancestral Recall
2ndColin HarrisColourless Bots
3rd/4thBrennan Crawford4c Breach
3rd/4thLachlan Saunders4c Breach
5th-8thBrandon Owen4c Ancestral Recall
5th-8thChong WangLands
5th-8thDillon KikawaBR Aggro
5th-8thJared AllsopRUG Midrange