ACT: 2021 Highlander Nationals (42 players) 22/01/2022 | Deck Lists & Tournament Report

2021 decks and archetypes
9th – Paul Mitchell – Grixis oracle
Thassa’s oracle, Lutri, Profane Tutor, Tainted Pact (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

10th – David Gonzales – Bots
Sol Ring, Mana Vault, Tolarian Academy, SDT, Urza’s Saga

11th – Brennan Crawford – Breach
Underworld Breach, Deathrite Shaman, gifts ungiven, intuition, Lurrus (Brainstorm, Arcanist, Gush, Ragavan)

12th – Ben Hewitt – Jeskai Stoneblade
Dig Through Time, Treasure Cruise, Force of will, Lutri, Snapcaster, (Brainstorm, Arcanist, Ragavan)

13th – Jonathan Lowbridge – Bug Ninjas
Oko, Deathrite, Snapcaster, Force of will, Lutri (Brainstorm, Gush)

14th – Dylan Kidd – RW Moons
Mana Crypt, Strip Mine, Urza’s Saga, Wasteland (Ragavan)

15th – Matthew Larcombe Breach
Underworld Breach, Deathrite Shaman, gifts ungiven, intuition, Lurrus (Brainstorm, Arcanist, Gush, Ragavan)

16th – Tom Clift – 4c Oracle
Thassa’s oracle, Lutri, Profane Tutor, Tainted Pact (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

17th – Colin Harris – Bots
Sol ring, mana vault, workshop, academy, saga

18th – Brett Girvan – Mono Red
Strip mine, Lutri, Wasteland (Ragavan)

19th – Dougall de Totth – Jund
Sol Ring, Deathrite, Umezawa’s Jitte, Wasteland, W6

20th – Graham King- Bots
Sol ring, mana vault, workshop, academy, saga

21st – Cody Vanderplight – Abzan (Decklist missing)

22nd – Iain Thomson – 4C Lurrus
Dig Through Time, Treasure Cruise, Deathrite Shaman, Lurrus, Snapcacster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

23rd – Maxwell Ashwurst – Esper Oracle
Thassa’s oracle, Karakas, Lutri, Tainted Pact (Brainstorm)

24th – Michael Leslie – Jeskai Control
Dig Through Time, Force of will, Lutri, Mana Drain, Snapcaster Mage (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

25th – Liam Minogue – UR Burn
Dig Through Time, Treasure Cruise, Force, Lurti, Snapcaster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush)

26th – Brandon Owen – Grixis Tempo
Ancestral Recall, Force of Will, Snapcacster Mage (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

27th – Nathan Basser – Grixis oracle
Thassa’s oracle, Gifts Ungiven, Snapcaster mage, Tainted Pact (Ragavan, Brainstorm, Arcanist)

28th – Angus Mckay – Reanimator
Vampiric Tutor, Force of Will, Lim-duls Vault, Lutri, Snapcaster Mage (Brainstorm)

29th – George Croker – Alluren
Demonic Tutor, Vampiric Tutor, Deathrite Shaman (Brainstorm)

30th – Jason Steinebronn – Jund
Mind Twist, Strip Mine, Deathrite, Wasteland, W6 (Ragavan)

31st – Michael Billinghurst – 4c Midrange
Oko, Deathhrite, Lutri, Snapcaster, Uro, W6 (Ragavan, Brainstorm, Gush, Arcanist)

32nd – Zara Chowdhury – Goblins
Mana Crypt, Strip Mine, Skull Clamp, Wasteland

33rd – Danny Stone – Omnath
Oko, Deathrite, GSZ, Uro, Wasteland, W6 (Brainstorm, Ragavan)

34th – Carissa Peacock – Rug Prowess
Ancestral Recall, Treasure Cruise (Brainstorm, Gush, Dreadhorde Arcacnist)

35th – James Caesar – Rug (decklist misssing)

36th – Dillon Kikkawa – BR Aggro
Mox Jet, Strip Mine, Skull Clamp, Wasteland (Ragavan)

37th – Jordon MccGillivray – Bant
Oko, Deathrite, JTMS, Karakas, Snapcaster Mage, Uro (Brainstorm, Gush)

38th – Antonio Mallamace – Bant Aggro
Mox Emerald, TNN, GSZ, Umezawa’s Jitte

39th Cory Sinclare – Goblins
Mox Ruby, Mana Crypt, Lutri (Ragavan)

40th – Jordan Tran – Lands
Strip Mine, Fastbond, Life from the Loam, SDT, Urza’s Saga, W6 (Ragavan)

41st – Stefan Markovic – BUG Dragon
Oko, Deathrite, Force of Will, Lutri, Snapcaster Mage, Uro (Brainstorm)

42nd – Ryan d’Argeavel – Planeswalkers
Demonic Tutor, Enlightened Tutor, JTMS, Mana Vault

Player’s StandingPlayer’s NamePlayer’s Deck List Link
1stJustin CheungRUG Midrange
2ndJared AllsopRUG(B) Midrange
3rd/4thLuke MulchayGoblins
3rd/4thRobert Lark4c Acall Control
5th-8thAntonie NguyenMono Red
5th-8thBen NewmanGrixis Oracle
5th-8thLachlan Saunders4c Breach
5th-8thRoss Schafer4c Breach